BUKOWIEC

Bukowiec to niewielka dolnośląska wieś położona u podnóży Karkonoszy. Aby tu dotrzeć, trzeba nieco zboczyć z głównej drogi. Jeśli jednak ktoś się tutaj zatrzyma odkryje miejsce spokojne, z pięknymi widokami na okolicę.

Pierwsze wzmianki o Bukowcu pochodzą już ze średniowiecza, kiedy to prawdopodobnie był wsią rycerską. Okres największej świetności Bukowiec przeżywa wraz z nadejściem hrabiego Frederyka von Reden w 1785 roku. To on przebudował istniejący dwór i stworzył jeden z najpiękniejszych parków w Prusach. Z racji swojego stanowiska i licznych kontaktów hrabiego, Bukowiec stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Gościł tu m. in. Johann Wolfgang Goethe. Żona hrabiego zdobyła uznanie za sprowadzenie świątyni Wang do Karpacza.

o śmierci Frederyka von Reden wieś podupadła. Zmiany po drugiej wojnie światowej dopełniły procesu degradacji. Wiele budowli zniknęło bezpowrotnie...

Dopiero w ostatnich latach, dzięki staraniom Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów, powoli powraca dawna świetność zabudowań pałacowych i rozległego parku w Bukowcu. 


Pałac i fragment parku w rycinie F. Stadlera z 1830 r.

Widok na karkonosze z herbaciarni w bukowcu, lit. carla mattisa z 1830 r. 

pocztówka z bukowca,

1900 - 1905 r.

pałac w bukowcu, 1907 r.

Bukowiec lata 1910 - 1913


źródło: https://fotopolska.eu/